pondělí 3. října 2016

Kam za dobrým drinkem na Havaji

Pavel Novák
Koho by nelákalo Tichomoří? Navíc dnes, kdy se zpáteční letenka na Havajské ostrovy dá z Prahy běžně pořídit pod 30 tisíc Kč, už takový výlet nezní nemožně. Pokud však sledujete akce a chybné tarify, můžete se s letenkou dostat klidně i pod polovinu této čásky a v tu chvíli už není potřeba váhat.

Ne, že by snad koktejly byly na Havaji to nejdůležitější, ale když už tam jste, je dobré tamné koktejlovou kulturu vyzkoušet. Vždyť Don the Beachcomber, otec slavného drinku Mai Tai na Havaji strávil konec svého života a na slavné Waikiki si ve větvích fíkovníku dokonce postavil svou kancelář. A tak v to horku dobrý Mai Tai jistě přijde vhod. Ale kam na něj? Odpověď je jednoduchá, prakticky komkoliv. Chutnali jsme mnoho drinků i v těch nejzapadlejším plážových barech a vždy jsme si pochutnali. Je to tím, že zde do drinků používají čerstvé a kvalitní suroviny a šťávy, což je základním úspěchem nejen každého drinku, ale koneckonců i jídla.

Podělím se s vámi o pár tipů kam zajít na dobrý drink na ostrovech Oahu a Maui.

Duhově barevný shaved ice koupíte na každém rohu.

Oahu

Oahu není sice největším havajským ostrovem, ale je tím nejdůležitějším, protože se zde nachází hlavní město Honululu, a tam právě začneme.

Mai Tai Bar

The Royal Hawaiian, Waikiki, 
2259 Kalakaua Ave, Honolulu, HI 96815

Kde jinde si dát první Mai Tai, než na pláži. A ne jen tak na ledajaké pláži, ale přímo uprostřed nejslavnější pláže světa Waikiki. Ano, zhruba v její polovině narazíte na nepřehlédnutelný růžový hotel Royal Hawaiian, jenž je druhým nejstarším hotelem na Waikiki a jehož součástí je i Mai Tai bar.  Bar je přístupný přímo z pláže a dress codem jsou tak během dne klidně i plavky.

Vic’s ‘44
A jestli mohu poradit, počkejte si na setmění a pozorujte při dobrém drinku, jak se slunce utápí v moři a zjevuje se měsíc, který má pro nás netradičně vypadá jako písmeno U. Abych zůstal věren gastronomických tipu, k tomu doporučuji křupat místní parmezánové hranolky s lanýžovým máslem a celý večer zakončit místní specialitou - kokosovým Haupia Cake.

Haupia Cake
Vyzkoušejte Vic’s ‘44 inspirovaný klasickou recepturou Trader Vica z rumů Pyrat XO a Myers’s, Ferrand Dry Curacao, mandlí a limetky za $15 nebo rovnou Ali’i Mai Tai z rumů Appleton 21y, El Dorado 15y, Ferrand Dry Curacao, ananasu, mandlí a limetky, završený coco-loco pěnou a bitters za neodolatelných $35. :D

The Leather Apron

TOPA Financial Center
745 Fort St #127A, Honolulu, HI 96813

BLA Old Fashioned
Máte-li už naopak plné zuby všech "mai taiů" a plážových barů a rádi byste zašli do klimatizovaného klasického "american" baru a navíc vám nevadí projít skrz recepci kancelářské budovy? Pak je pro vás tato Kožená zástěra, kterou si začátkem roku 2016 v Honolulu otevřel barman tělem i duší - Justin Park, jasná volba. Kromě dlouhého dřevěného baru a pohodlného sezení, skvělých drinků (počítejte s cenami mezi $12 - $18) se bar také se pyšní největší sbírkou whiskey na ostrovech včetně například vlastního plnění Knob Creek.


Vyzkoušejte BLA Old Fashioned z limitovky Knob Creek, japonského cukru Wasanbon, Angostura Bitters a pomerančové kůry za $14 nebo E Ho'o Pau Mai Tai z rozinkami infozovaného rumu El Dorado 5y, rumu El Dorado 12y, kokosové vody, havajského medu Ohia Blossom a absinthu, nakouřený dřevem Kiawe za $18.

Justin Park

Bevy

661 Auahi St, Honolulu, HI 96813
www.bevyhawaii.com
Máte chuť na ústřice? Máte dost pláže i klimatizovaných tmavých prostor? Nevadí trošku sousedské prostředí? Pak běžte do Bevy, kde vás v rámci happy hour vyjdou jen na dolar! K tomu můžete ochutnat spoustu tradičních i signature koktejlů. Ceny jsou příjemné a atmosféra výborná, zde turisty nehledejte, je to místo pro místňáky.

Street of Thorns
Doporučujeme Street of Thorns ze stařeného ginu Ransom, květů a trnů a rebarbory za $10 nebo Mai Thai z rumu Bacardi 8y, Curacao, Falernum, citronové trávy, limetky a pěny z kandovaného zázvoru za $12.

Pint + Jigger

1936 S King St, Honolulu, HI 96826
www.pintandjigger.com
Návštěva tohoto podniku pro nás byla největší překvapení na Havaji. Když jsem se dočetl, že mají 21 točených piv a k tomu koktejly, čekal jsem spíš hospodu, kde koktejly budou jen nutným doplňkem (protože bar, který na Havaji nedělá Mai Tai, jakoby nebyl).

Sous Vide Old Fashioned

Šeredně jsem se mýlil, protože to, co jsme pili, v nás zanechalo hluboký dojem. Kromě i na Česko nepředstavitelných 21 točených piv si totiž můžete objednat naprosto luxusní chuťově vyvážené a oku lahodící koktejly. Aby toho nebylo málo, kuchyně nabízí barové jídlo, které nám vyrazilo dech definitivně, takže jsme si návštěvu museli ještě jednou zopakovat, a kdybychom další den nemuseli odletět, chodili bychom tam nejspíš dosud.

Sous Vide Old Fashioned 
Dejte si Sous Vide Old Fashioned na Bulleit Bourbonu za $11 nebo Mesquite Smoked Manhattan z borbonu Buffalo Trace, vermutu Carpano Antica, pomerančového a Angostura Bitters nakouřený dřevem Mesquite za $10. A k tomu rozhodně vyzkoušejte místní mini burgery.


Naprostou bombou byly ovšem jahody se slaninou a mascarpone!

The Pig and The Lady

83 N King St, Honolulu, HI 96817
thepigandthelady.com
Tuhle vietnamskou restauraci byste v Sapě těžko hledali. Vlastně je to ta nejlepší vietnamská restaurace, kterou jsme kdy potkali a nedivíme se, že je velmi žádána, a tak jsem bez rezervace museli čekat 40 minut na usazení. A tak pro nás nebylo překvapení, že kromě skvělého jídla se nám dostalo i fantastických drinků.

All In The Reflexes a Cobra Commander 
Doporučujeme vyzkoušet drink All In The Reflexes, z havajského Kohana rumu, kokosu, limetky, čili papričky a bazalky. A nebo Cobra Commander z mezcalu, avokáda, thajské omáčky sriracha, růžového grepu a limetky.

Třešničkou na dortu bylo, že s námi na baru seděl Daniel Dae Kim, jedna z hlavních hvězd seriálu Havaj 5-0.

La Mariana Sailing Club

50 Sand Island Access Rd, Honolulu, HI 96819
lamarianasailingclub.com

Až na konci Honolulu se uprostřed maríny, kam byste možná v noci sami nešli, nachází jedna z nejklasičtějších havajských restauracích. Doba její největší slávy již sice pominula a toto místo žije spíše ze setrvačnosti, ale to v tomto případě vůbec nevadí, nikde jinde se necítíte víc na Havaji než tady! Přijďte každý den mezi 3 a 5 odpoledne na Pupus (malé havajské chuťovky) & Drinks.

La Mariana's signature Mai Tai
Vyzkoušejte La Mariana's signature Mai Tai za $7, jehož suroviny se skrývají pod všeříkajícím LMSC's own mix.

Wow Wow Hawaiian Lemonades

66-526 Kamehameha Hwy, Haleiwa, HI 96712
www.wowwowhawaiianlemonade.com

Jako poslední bonusovou zastávku na ostrově Oahu si dáme tyhlety limonádaře. Ano, nedělám si legraci, jen zdravý čerstvý ovozel v biokvalitě, plněný do úžasných Aloha sklenic s brčkem. Musíme však pryč z Honolulu, tak šup do auta a jedeme až do North Shore na druhý konec ostrova, do městečka Haleiwa.

Vyzkoušejte třeba No Ka'Oi Bowl z granoly, ovoce Acai, banánů, borůvek, jahod, kokosového mléka, včelího pylu a medu za $8.75.

Maui

Maui je ještě menší ostrov než Oahu, a tak tu klasické koktejlové bary, vyjma těch plážových, nejsou. Narazili jsem však na dvě skvělé restaurace, z jejichž drinků se nám tajil dech. 

Mill House bar

Maui Tropical Plantation
1670 Honoapiilani Hwy, Waikapu, HI 96793
www.millhousemaui.com


Restaurace a bar s krásným výhledem na mlýnské kolo a okolní přírodu. kde si můžete nejen pochutnat na skvělém jídle, ale také si objednat úžasné koktejly - nejlepší na Maui a jedny z nejlepších na celé Havaji.

The White Warrior

Vyzkoušejte The White Warrior, který obsahuje místní Pau vodku pálenou z ananasů, saké, bezinkový likér St. Germain a esenciální olej z citronové trávy nebo Punch Like It Oughta Be z bílého a tmavého místního Koloa rumu, ananasu, lesního ovoce, dragon fruitu, angostury bitters a šťávy z cukrové třtiny. Každý za $14.

Hali'imaile General Store

900 Haliimaile Rd, Makawao, HI 96768
www.hgsmaui.com

Hned vedle Maui Pineapple Plantation (doporučujeme navštívit jejich tour po ananasových plantážích) a Hali'imaile Distillery vyrábějící například Maui Paui vodku destilovanou z ananasů se nachází poměrně nenápadné stavení jmenující se General Store. Tento název však klame a vevnitř najdeme krásnou restauraci v ostrovním stylu se skvělou kuchyní a barem.

Mangorita
Musíte ochutnat Tai Mai od barmanky Wendy, který v roce 2013 zvítězil na havajském Mai Tai festivalu z rumů Old Lahaina a Sammy’s Beach Bar, limetky, domácího sweet & sour a mučenky nebo drink Mangorita, což je Margarita s mangem velká jako vaše hlava. Každý za $12.


Tak Aloha! :)

středa 8. června 2016

Don Kahaone - pocta pro Don The Beachcombera

Pavel Novák
Aloha přátelé! Dnes si připravíme koktejl inspirovaný Havají a Tiki kulturou, která právě z Havaje pochází. Nedávno jsem se odtamtud vrátil a všechny své zážitky jsem chtěl přenést právě do tohoto drinku. Tak naskočte na surf a jedeme!

Don Kahaone


Receptura
6 cl Matusalem Clásico
4 cl bánánovo-ananasová redukce se skořicí
2.5 cl Velvet Falernum
2 cl Lilikoi (mučenkové) pureé
2 cl limetková šťáva
1 cl makadamiový sirup Giffard

zdobení: flambovaný banán se skořicí

Příprava
Nadávkujeme všechny suroviny do tiki poháru, přidáme ledovou tříšť a proswizzlujeme

Bánánovo-ananasová redukce
Výroba je snadná. Do čerstvé ananasové šťávy nakrájíte na kolečka medový banán, přidáte špetku skořice a to vše svaříte na poloviční objem. 

Na Havaji i v tom nejobyčejnějším turistickém baru chutnají všechny Tiki koktejly naprosto skvěle. Lámal jsem si hlavu, jak je to možné, ale brzy mi to došlo - používají pouze kvalitní čerstvé džusy, žádné chemické náhražky nebo džusy z koncentrátu. To je totiž klíč ke každému skvělému drinku.

Další ingrediencí je Velvet Falernum. Karibský likér z koření jako je hřebíček, nové koření a limetková kúra. Dále mučenkové pureé, mučence se anglicky říká také maracuja nebo passion fruit, ale havajci ji neřeknou jinak než lilikoi. Drink doplňuje ještě sirup z makadamiových oříšků rostoucích na stráních Mauna Loa na Velkém ostrově.

Protože tiki drinků platí, čím více rumu, tím lépe. A čím kvalitnější, tím také lépe. Zde plníme oboje. Matusalem Clásico je skvělý rum z Dominikánské republiky, původně vyráběný na Kubě. Na Havaji se rumy nikdy ve velkém nevyráběli, takže právě do tiki drinků se používají ty karibské jako je třeba tento. Navíc chuť tohoto rumu s tóny vanilky a kokosů se k Havaji hezky pojí.

Koktejl je poctou Don The Beachcombera, objevitele slavného drinku Mai-Tai, je tu snad někdo, kdo nezná Mai Tai? ;) A právě Don The Beachcomber se po svém rozvodu usídlil na Havaji, kde si na Waikiki postavil svou kancelář ve větvích fíkovníku, což si myslím, je úplně skvělý nápad, pokud vás odkopne žena, jak se tím vyrovnat - jít a postavit si bunkr ve větvích fíkovníku! Drink jsem nazval na počet Don The Beachcombera - Don Kahaone, Kahaone v havajštině znamená pláž.

Mahalo! Aloha!

sobota 23. ledna 2016

Domácí barové likéry: Velvet Falernum a Pimento Dram

Pavel Novák
Dnes vám představím dva důležité likéry, bez kterých si dnes neumíme představit v baru život. A protože je velmi obtížné je v těchto končinách koupit a jejich výroba je radost, naučíme se je rovnou i vyrobit.

Velvet Falernum

Falernum vděčí za své jméno proslulému starořímskému vínu falernian (v latině falernum), ale dnes s vínem nemá vůbec nic společného a dnešní receptura je datována někdy do 18. století.

Charles Dickens jej ve svém literárním časopise All the Year Round roku 1892 popisuje jako podivný likér složený z rumu a limetkového džusu.

Receptur lze na netu najít plno, my jsme se postupně dopracovali k této, věrni tvrzení, že v jednoduchosti je síla.

Na jednu várku budeme potřebovat:
0,25 cl overproof 70% rumu
50 ks hřebíčku
1 lžíce nového koření (cca 45 kuliček)
nastrouhaná kůra z 8 limetek
100 g zázvoru oloupaného a nakrájeného na stroužky (cca půl hrníčku)
150 g třtinového cukru

Kůru z limetek spolu s hřebíčkem, zázvorem a novým kořením naložíme do rumu v uzavíratelné nádobě a necháme minimálně 24 hodin macerovat. Poté si uvaříme třtinový cukrový sirup - vodu těsně pod bodem varu smícháme s cukrem zhruba v poměru 1:1 a necháme jej zchladit. Po vychladnutí do tohoto sirupu přecedíme naloženou směs s rumem a pořádně protřepeme. Necháme další den odstát a je hotovo.

Rum Swizzle

Tento bermudský národní drink připravujeme speciální metodou „swizzlování“ za použití kvrdlačky (může být i klasická kuchyňská). Můžete použít skleničku tyto rock či třeba čajový hrníček jako my v baru, který naplníme ledovou tříští a nadávkujeme:

4 cl stařeného rumu, čím kvalitnější, tím lepší, například El Dorado 12y
2 cl našeho Velvet Falernum
2 cl čerstvé limetkové šťávy

Kvrdlačku ponoříme do ledové tříště a drink pečlivě prokvrdláme. Zdobíme mátou a limetkovou kůrou.



Pimento Dram

Likér pojmenovaný podle jamajského Pimentovníku pravého bez jehož sušených plodů - nového koření - se dnes obejde jen málokterá kuchyně a bar jakbysmet. Jejich chuť lze nejlépe popsat jako spojení skořice, hřebíčku a muškátového oříšku, proto se také v angličtina nazývá allspice. V Československu bylo ještě ve 20. letech minulého století nové koření vzácností a předmětem přepychové daně.

Na jednu várku budeme potřebovat:
1 hrníček bílého 40% rumu
1/4 hrníčku nového koření
1 celá skořice
1 1/2 hrníčku vody
2/3 hrníčku třtinového cukru

Nejprve zahřejte troubu na 180 °C a nechte v ní nové koření na 10 minut opéct. Poté jej z trouby vyjměte a kuličky lehce podrťte ve hmoždíři či jiné nádobě drtítkem. Ale jen opravdu lehce, ne na prach.

Nasypejte drť do uzavíratelné nádoby a přilijte rum. Nádobu uzavřete a pořádně s ním zatřeste, aby se drť s rumem dobře promísila. A teď už to chce především čas, zhruba 12 dnů. Každý den s nádobou znovu zatřeste a zhruba pátý den do nádoby přidejte ještě přelomenou skořici.

Dvanáctý den směs přeceďte přes sítko a poté znovu přes látku, abychom se zbavili všech kousíčků, které by nám pak v ústech mohli nepříjemně vrzat.

Teď přichází čas na třtinový cukr z něhož si opět vyrobíme sirup - vodu těsně pod bodem varu smícháme s cukrem zhruba v poměru 1:1 a necháme jej zchladit. Po vychladnutí do tohoto sirupu jej slijeme dohromady s přefiltrovanou tekutinou a opět pořádně zatřeseme. Necháme ještě další den odstát a máme to.

Manoa Cocktail

S tímto likérem vám přináším jeden horký letní a hodně silný drink, který vytvořil náš kamarád a odborník na tiki kulturu Daniele Dalla Pola, při své první návštěvě přátel na Honolulu. Drink pojmenoval podle blízké ulice Manoa Valley, kde slavný Don the Beachcomber, otec všech tiki restaurací a barů v polynézském stylu, obvykle nakupoval čerstvé ovoce do svého baru. O co je drink složitější, o to více si jej užijete!

4,5 cl tmavého rumu (Bacardi superior bude super)
3 cl agricole rumu (skvělý je Damoiseau White Virgin 40%)
1,5 cl passion fruit sirupu
1,5 cl našeho likéru Velvet Falernum
1 cl našeho likéru Pimento Dram
2 cl čerstvé limetkové šťávy
2 cl čerstvé grepové šťávy
2 střiky Angostura Bitters




Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib