čtvrtek 29. prosince 2011

Malý průvodce bary ve Vídni

Pavel Novák
Do Vídně jsme vyrazili týden před Vánoci, abychom bláhově nasáli vánoční atmosféru proslulých vánočních trhů, dobře se najedli a hlavně napili. Radím vám dobře, tuto chybu neopakujte. Stejný nápad měl asi i celý zbytek světa, takže ulicemi se táhly průvody lidí a do obchodů či restaurací se často ani nedalo dostat. Navíc v barech byly soukromé večírky. Ale i přesto se nám nakonec leccos ukořistit povedlo.

Loos American Bar
Kärntner Durchgang 10
www.loosbar.at

Bar navržený již v roce 1908 československým architektem Adolfem Loosem, po kterém také nese své jméno, se nachází jen pár metrů od pěší zóny, hlavní nákupní tepny Vídně. Díky slavnému rodákovi jej také naleznete v každým vídeňským turistickým průvodci. Není tak divu, že bar má otevřeno už od 12 hodin a přes den se tu ve dveřích střídají více či méně zmatené skupinky turistů. Vzhledem k tomu, že celý bar je jedna relativně malá úzká místnost o 20-25 místech k sezení, můžete pozorovat jak poté, co se v místním šeru trochu rozkoukají, dělají většinou otočku hned mezi dveřmi. Jen ti koktejlově protřelejší, kteří vědí, kam to přišli, se posadí a začnou listovat koktejlovým lístkem.
V lístku máte na výběr více než stovku koktejlů a dalo by se říct, že si vybere každý. My s tím měli trochu problém a ani nemůžeme říct, že námi nakonec zvolené koktejly byly nějak vyjímečné, ale určitě neurazí.
Přesto bar táhne nejen během dne díky turistům, ale i v noci díky místním a to tak, že jsme vůbec neměli šanci se dostat v osm večer dovnitř. Posaďte se během dne sami do poničených sedaček, porozhlédněte se okolo sebe, všimněte si zašlé špíny, a pokud Vám to bude vadit, nechoďte na toalety umístěné v suterénu, které mohou konkurovat nejedněm českým nádražním.

Vesper Martini - James Bond v Loos Baru na rozdíl od jiných slavných osobností ještě nebyl
Pokud dostanete chuť ochutnat nějaký nový rum jako my, v Loosu neuspějete. Po mém dotazu na rumový lístek se barman ušklíbl s otázkou “Havana or Zacapa?” Inu nač, když to jde i bez toho.
Z Loosu jsme si odnesli (zakoupili) na památku knížku o historii baru včetně moc pěkně nafocených koktejlů a jejich receptur, ale nečekejte žádné bomby, jde převážně o staré známé koktejly často s popisem ingrediencí, které v baru ani nemají.
Pokud stále nemáte jasno v tom, zda tento podnik navštívit a chystáte se do Vídně říkám, že ano. Ale neočekávejte víc, než je závan nostalgie a určitě nechoďte večer.

Dino's Bar
Salzgries 19, Vienna
www.dinos.at

Bar byl pojmenován po italsko-americkém herci a zpěváku Dean Martinovi (Volare známe všichni) a má tak vcelku jasné téma a atmosféru, škoda jen, že interiér se ztrácí v příliš velkém šeru.
Sem jsme šli s jasným tipem na drink Dino’s Daiquiri, který předčil veškerá naše očekávání. Drink se pije přes limetkovou pěnu vyrobenou šlehačkovou lahví a kontrast mezi nasládlou tekutinou a trpkou pěnou je naprosto famózní.

Dino's Daiquiri - vážně famózní drink
Do baru jsme se vydali v sobotu hned na otvírací 18. hodinu a posadili se na bar, což byla
asi velká chyba, protože jsme měli na ráně všechny nedostatky, které by už takto středně velký podnik mít neměl.
První věcí byl nešťastně navrhnutý bar. Přímo na proti nám bylo umyvadlo, kam si barman přinesl přepravku s ovocem a začal ho tam zády k nám umývat. Asi po půl hodině přinesl jiný chlapík na bar přepravku s džusy a dalšími věcmi, vešel přímo za bar v bundě a ani si nás nevšiml.
Po sedmé hodině se bar začínal plnit hosty a tím i extrémně houstnout cigaretový dým, což nás vždy zaručeně vyžene, a když si cigáro za barem zapálil i barman, hlásil jsem se o účet okamžitě.

Kruger's American Bar
Krugerstrasse 5
www.krugers.at

Kruger’s je dalším barem ležícím přímo u hlavní tepny středu města. Bar navazuje na jeden z prvních vídeňských top barů Kaiser Bar, kde se scházela místní smetánka již od 20. let minulého století. Ve stejném stylu je i celý interiér a vše působí naprosto dokonale. Exkluzivní kožená křesla jsou dokonce již historickými sběratelskými kusy vyrobenými ve 20. a 30 letech minulého století ve Francii.
Při našem příchodu bylo v baru už plno, takže jsme šli alespoň na stojáka k baru (bohužel u barů nejsou židle). V klubu jsou bary dva a oba se za svou velikost a sortiment nemají proč stydět.
Chtěli jsme doporučit nějaký horký drink na rumu, ale barman nás odbil tím, že jediný horký drink, který dělají je Irish Coffee. Pěkná facka. Dalším zklamáním byl námi objednaný Old Fashioned, který chutnal opravdu zvláštně vodově a vůbec nevoněl. Takové nevyužité možnosti zvlášť na takovém místě zamrzí a další drinky jsme raději nezkoušeli.


Planter's Club
Zelinkagasse 4
www.plantersclub.com

Tento plantážnický klub patří mezi další luxusní zboží a je to nejhezčí místo, které jsme ve Vídni objevili. Jde o velký klub propojený (ale oddělený) s Livingstone Californian Restaurant a rozhodně stojí za návštěvu (obě místa). V každém případě doporučuji rezervaci. Klub byl otevřen v roce 1996 a pišní se například sbírkou více než 450 single malt whisek.

Lychee Martini a Planter´s Club Punch
Nabízí pravidelné živé produkce, my jsme narazili zrovna na perfektní jazzovou sestavu s parádní zpěvačkou. Skvělá atmosféra se táhne celý klubem. I díky tomu, jsme personálu odpustili lehkou přezíravost, když se až okatě více zajímal o ty pány v oblecích od Armaniho než o nás sedivší přímo na baru.
A jeden tip na závěr: každý všední den mezi 17. a 19. jsou všechny koktejly za polovinu. Jakou mají sakra marži? :)

Originální stojan na vizitky

0 komentářů:

Okomentovat

Coprights @ 2016, Blogger Templates Designed By Templateism | Templatelib